ورزشی - کوهنوردی - تراکینگ- عمومی /مهران کوه/

              جاده اسالم به خلخال

شهرستان خلخال منطقه‌اي کوهستاني است که رشته کوه‌هاي طالش در بخش شرقي، کوه‌هاي بزغوش در غرب و قراول داغ در جنوب آن قرار گرفته است. کوهستان جنگلي و بلند طالش در شرق خلخال از شمال به جنوب کشيده شده و مانند سدي بين درياي خزر و استان گيلان و آذربايجان شرقي است، که باران‌هاي خزري در دامنه شرقي آن مي‌بارند و سبب طراوت کوهستان و به وجود آمدن جنگل‌ها مي‌شوند.
در جبهه غربي کوه‌هاي طالش (منطقه خلخال) که نسبت به جبهه شرقي آن، با کمبود باران و تغيير آب و هوا روبرو است، جنگل وجود ندارد. بلندترين قله‌هاي کوهستان طالش «ناو» و «الماس» است.
وجود کوه‌هاي ديوار مانند، راه‌هاي ارتباطي خلخال را بسيار دشوار رو کرده است. مهمترين گردنه خلخال، گردنه ناو است که در مسير جاده ارتباطي خلخال به هشتپر و اسالم واقع شده است و از داخل جنگل‌هاي طالش، به جاده رشت - آستارا متصل مي‌شود.
 شهر خلخال در مسير راه اردبيل – اسالم، در 110 كيلومتری شهر اردبيل و 67 كيلومتری اسالم واقع است.

روستای کوهستانی و زیبای اندبیل از توابع بخش مرکزی شهرستان خلخال، با مختصات جغرافیایی 48 درجه و 33 دقیقه طول شرقی و 37 درجه و 38 دقیقه عرض شمالی، در یک کیلومتری شمال شرقی شهر خلخال و 110 کیلومتری مرکز استان (اردبیل) قرار دارد.
این روستا با وسعتی معادل دو هزار و دویست (2200) هکتار از شمال غرب به روستای علی آباد، از شرق به ارتفاعات خانقاه و باغرو، از جنوب شرق به روستای خانقاه سادات و از غرب و جنوب غرب به شهر خلخال محدود می‌شود. ارتفاع آن از سطح دریا در حدود 1855 متر است. آب و هوای این روستا در تابستان معتدل و در زمستان سرد است. 
روستای اندبیل دارای سابقه طولانی سکونت می‌باشد. از طرف دیگر وجود آثار و بقایای قلعه کُفو و آتشکده آن، در محدوده ارتفاعات تفرجگاهی اندبیل (ارتفاعات دره بنات) نیز گواه بارزی بر قدمت طولانی روستای اندبیل است. تفرجگاه اندبیل ۷ کیلومتری شرق خلخال .چشمه میرعادل، از ارتفاعات بنات سرچشمه می‌گیرد و از پتانسیل حیات‌بخشی برخوردار است؛ لذا اردوگاه تفریحی اندبیل در حوالی آن ایجاد شده است. این چشمه، حواشی و اردوگاه آن از جمله مکان‌های دیدنی روستای اندبیل به شمار می‌روند.
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۷ خرداد۱۳۸۹ساعت 17:5  توسط مهران  |